Den första Shotokan Klubb Graderingen har utförts i helgen

Förra lördagen graderade sig de första eleverna av den nya karate skolan i Alby, som lyckligtvis lyckades passera testet för att få ett nytt bälte på graderingen som ägde rum i Kvarnhagsskolan.

Tio elever mellan 6 och 12 år gamla har tagit sin gradering framför exceptionella examinatorer,  de ansvariga för Japan Karate Shotorenmei förbundet i Sverige, sensei Görgen Sökare och sensei Karin Sökare, 8:e och 7:e dan.

En stor stolthet för klubbledaren Davide Venchiarutti, som säger:  ”Deltagandet av dessa viktiga ikoner av den svenska karate på vår graderingsdag är ett bra bevis på vilket bra jobb har utfärdats av vår skola och respekten vi har fått i förbundet på så kort tid”.

Stort grattis till:
– Belczacki Jakob
– Buzi Klejdi
– Charro John Paul
– Dubicki Bianca
– Khash Otgan Tugs Anu-Dari
– Markovic Mirko
– Marouni Felicia
– Marouni Johannes
– Orujzade Jahangir
– Seyfullayer Osman

Du gillar kanske också...