Nu startar vi tävlingsgruppen

EN AVANCERAD GRUPP FÖR KATA OCH KUMITE STARTAR IGÅNG SNART.

Som vi redan introducerat under vårt sista möte i november är vi nu glada över att kunna presentera vår nya tävlingsgrupp!

Denna grupp kommer att öva specifikt på bara kata och kumite. Vi kommer att lägga fokus på varje elevs behov. En rolig grupp som kommer att ge snabbare utveckling till alla elever som kommer att vara med.

 • När börjar vi? På tisdag den 28:e januari
 • När tränar vi? Varannan tisdag kl. 18:00 till senast 19:30
 • Vilken ålder får vara med? Från 7 år och uppåt (undantag på minimal åldern kan dock göras vid duktiga och fokuserade elever)
 • Vilket bälte ska man ha? Gruppen gäller från 10:e Kyu (vit/rött) och uppåt
 • Vad kostar det? 400 kr/termin för barn upp till 16 år. 600 kr/termin från 17 år och uppåt
 • Vad krävs? Eleverna måste ha tränat karate regelbundet i minst 1 år och ha graderat sig minst en gång. Eleverna måste också delta regelbundet på våra vanliga träningar som sker 2 gg/vecka. Eleverna måste ha lärt sig grunderna av Shotokan Karate, dvs respekt i första hand, samt kunna sköta sig bra under träningen
 • Måste man delta på tävlingar för att träna i tävlingsgruppen? Nej. Vi tvingar inte våra elever att tävla. Vi tycker dock att tävlingar har en bra impat på individen då brukar man samlas med många andra utövare och ha kul ihop samt vilja utvecklas för att få bättre resultat vid kommande tävlingar
 • Måste man delta på JKS träningsläger? Ja. Träningsläger är viktiga stunder för att lära sig mycket samt ha kul med många andra karateka från Sverige och utomlands. Man behöver inte vara med på varje träningsläger men visa gärna ett konstant intresse att delta.
 • Hur anmäler jag mig? Ta kontakt med tränaren som kommer att ge mer info. Har man det som krävs kommer man att få en faktura som ska betalas innan man börjar träna i denna grupp
 • Var tränar vi? Tävlingsgruppen kommer att träna i Albys Hjärta på Albyvägen 7 (Alby)
 • Vem ska leda träningen? Vår klubbledare Sensei David kommer att vara tränaren för både kata och kumite

Du gillar kanske också...