Officiellt: vi flyttar till Alby Sporthall

Gäller våra ordinära träningar från nästa termin. Tävlingsgruppen stannar kvar i Albys Hjärta.

Vi är glada att annonsera att ska börja träna i Alby Sporthall från och med den 26:e augusti.
Detta beslut hat tagits för att kunna välkomna flera nya elever som har hört av sig under denna pågående pandemi och vill börja träna karate med oss. Samtidigt måste vi vara redo att ta emot våra gamla elever som har pausat träningen och vill börja träna karate igen när pandemin är över.
Lokalen ligger 700 m från Albys Hjärta, 5 minuter promenad från Alby C., och har en yta på över 1000 kvm.
Lokalen ligger vid en fotbollsplan samt Alby Folkhälsoparken som erbjuder bla:
– tennis
– basket
– utomhusgym
– skate
– parkour
– sandplan
– kafeteria
– lekplats
– löparbana
– gratis parkering med p-skiva
– busshållplats

Vi ska behålla våra träningsdagar (torsdagar samt lördagar) med några små justeringar på träningstider. Barnen ska träna torsdagar kl. 18-19 och lördagar kl. 10-11. Vuxengruppen torsdagar kl. 19-20 och lördagar kl. 11-12.

Tävlingsgruppen kommer att fortsätta träna i Albys Hjärta varannan tisdag. Vi kommer att uppdatera vårt träningsschema kommande veckor.

Du gillar kanske också...