Uppdatering 4/2: Vi stannar kvar i Albys Hjärta

Inomhus aktiviteterna börjar nästa vecka för alla elever födda 2002 eller senare

Vi hade tidigare meddelat att vi skulle flytta till Kvarnhagsskolan. Vissa medlemmar har dock valt att inte träna denna termin och vi har inte längre behov av att flytta tillfälligt till en större lokal, utan vi kan träna i mindre grupper på hemmaplan.
Vi har därför ändrat schemat och redan informerat alla medlemmar om det.
Vi reserverar oss rättigheten att besluta när som helst att flytta till annan lokal om omständigheterna kräver det.
Folkhälsomyndigheten har nyligen meddelat att inomhus aktiviteter tillåts nu för äldre tonåringar (födda 2002-2004) från vecka 6.
Detta betyder att vi är tvungna att planera utomhus träningar för våra äldre elever så längre restriktionerna gäller.
Vi hoppas att ni alla förstår att besluten från myndigheterna tas och ändras ofta och detta gör att vi måste planera och anpassa oss till nuvarande åtgärder och restriktioner. Detta betyder att vårt schema samt grupper kan komma att omplaneras även med kort varsel. Ha gärna koll regelbundet på hemsidan.
Tack för förståelse.

Du gillar kanske också...